Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ahlat Türkiye 3’üncüsü Oldu

Ahlat Türkiye 3’üncüsü Oldu

admin admin -
19 0

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 47. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasına katılan Ahlat Çok Programlı Anadolu Lisesi (ÇPL) Türkiye 3’üncüsü oldu.
Ahlat ÇPL Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Her Şehre Bir Oyun Sokağı İstiyoruz’ projesi TÜBİTAK Van Bölge Yarışmasında birincilik elde ederken, Ankara’da düzenlenen final yarışmasında ise Türkiye 3’üncüsü oldu. Hazırladıkları projeyle Türkiye 3’üncüsü olan öğrenciler Rabia Ekinci, Müjde Tan ve Danışman öğretmenleri Ferdi Kilayıklı, okul müdürü Mahmut Akbaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden ile birlikte Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nu makamında ziyaret ettiler. Öğrenci ve öğretmenlerle bir süre sohbet eden Kaymakam Tekbıyıkoğlu, elde edilen başarıdan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, “Öğrencilerimizin TÜBİTAK’ta elde ettikleri başarı bizleri oldukça sevindirdi. Güzel bir proje ile önce Van bölge birincisi olan öğrencilerimiz, ardından Ankara’da düzenlenen final yarışmasında ise Türkiye 3’üncüsü oldular. Fiziksel ve zihinsel sağlıklı nesiller yetiştirmek için çocukları doğal ortamlardan ayırmamak gereklidir. Öğrenci ve öğretmenlerimizi başarılarından dolayı tebrik ederek, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden ise, Ahlat’ın TÜBİTAK yarışmalarında her geçen yıl daha iyi dereceler aldığını vurgulayarak, bu yıl Bitlis ilini temsilen katıldıkları TÜBİTAK Türkiye finalinde 3’ncü olduklarını ifade etti. Özden, gerek bölgede gerekse Türkiye finalinde göstermiş oldukları başarıdan ötürü öğrenci, öğretmen ve okul idarecilerini tebrik ettiğini söyledi.
Daha sonra Kaymakam Tekbıyıkoğlu tarafından ödüllendirilen öğrenciler, hatıra fotoğrafı çektirerek ayrıldılar.
“HER ŞEHRE BİR OYUN SOKAĞI İSTİYORUZ” PROJESİ
Proje ile ilgili bilgi veren Danışman Öğretmeni Ferdi Kilayıklı, “Her Şehre Bir Oyun Sokağı İstiyoruz” adını verdikleri projeyle hem çocukların sokaklarda oynadıkları oyunların tekrar oynanmasını sağlamak hem de engelli çocukların oynayacakları yeni alan oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Bu proje ile çocukların kaynaşmasını amaçladıklarını belirten Kilayıklı; “Yaptığımız görüşmelerde insanların artık birbirleriyle kaynaşamadığı, birbirleriyle duygu temasına geçemediklerine dair eleştiri alıyorduk. Bizim buradaki bir amacımız da; bu durumu bir nebze olsa azaltmaktır. Şehrin önde gelen yaşlı insanlarıyla konuştuğumuz da ‘eskiden insanlar bir alanda toplanırdı birbirimizi tanırdık’ diyorlar. Şimdi dışarıdan kendi şehrine gelen insanları tanıyamıyor ve toplumda o sosyal kaynaşma gerçekleşmiyor. Biz yine aynı projeye bağlı güvenlik konusunda belediyeler ve diğer yerel yönetimlerle konuşarak daha güvenli oyun ortamlarını tasarlamak ve zamanında dedelerimizin oynadığı unutulmuş oyunları tekrar gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Çocukların çoğu tablet ve telefonlarla oyun oynuyor. Aslında amacımız teknolojiden uzak çocukların, enerjilerini rahat bir şekilde güvenli ortamlarda sağlamak olacaktır” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir