Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AGD’den Nizami İçin Gıyabi Cenaze Namazı

AGD’den Nizami İçin Gıyabi Cenaze Namazı

admin admin -
13 0

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Balıkesir Şubesi üyeleri, Bangladeş’te idam edilen İslam lideri Mevlana Nizami için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Zağnos Paşa Caminde Cuma namazı sonrası toplanan AGD Balıkesir Şubesi üyeleri yaptıkları basın açıklamasıyla Mevlana Nizami’nin idam edilmesine tepki gösterdi. Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi Liderlerinden Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kılındı. Daha sonra AGD Şube Başkanı Ersin Güçlü yaptığı basın açıklamasında, “Bugün Suriye, Irak, Mısır, Yemen ve birçok İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında ırkçı emperyalizm vardır. Irkçı emperyalizm, bölgeyi neredeyse bütün uluslararası haber ajanslarında etnik ve mezhepsel adlandırmalar ile tasnif eden; tasnifte işine geldiğinde etnik yapıyı, işine geldiğinde mezhep farklılığını kullanan yapıdır. Bölge insanlarının emperyalizme karşı ortak bir tavır sergilemesini önleyebilmek için her dönemde ırkçılığı ve mezhepçiliği körüklemişler, provokatif olaylarla bölge insanını birbirine düşürmüşlerdir. İslam coğrafyasında yaşanılan bu sıkıntıların bir benzeri Bangladeş’te yaşanmaktadır. Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi Liderlerinden Motiur Rahman Nizami hakkında 1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında sözde “insanlığa karşı suç işlediği” gerekçesiyle verilen idam kararı mahkemece onanarak haksız yere idam edilmiştir. Mahkeme tarafından suçlu bulunan ve idam cezasına mahkum edilen ilk kişi, Cemaat-i İslami Partisi’nden Abdülkelam Azad, daha sonra partinin Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla cezası infaz edilen ilk Cemaat-i İslami lideri olmuştu. Mahkemenin 90 yıl hapse mahkum ettiği Cemaat-i İslâmî’nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam da hapishanede ölmüştü” dedi.
İslam coğrafyasının bu sıkıntılı süreçten kurtulması için bölge ülkelerin mutlaka bir araya gelmesi gerektiğini savunan Başkan Güçlü, “Sıkıntılara içeriden çözüm aramalıdırlar. Birleşmiş Milletlerin mevcut yapısıyla Müslümanlar lehine olacak bir karar alamayacağı açıktır. NATO’nun ırkçı emperyalizmin emrinden çıkmayacağı açıktır. Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yaşama hakkını, mülkiyet hakkını, akıl ve nesil emniyetini, inanç ve düşünce hürriyetini her insan için istiyoruz” şeklinde konuştu.
Grup bir süre tekbir getirdikten sonra dağıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir